Darmowe planery do druku: PODSUMOWANIE ROKU I CELE NA KOLEJNY ROK

 Koniec roku to bardzo ważny moment dla wszystkich, dla których planowanie odgrywa ważną rolę w życiu. Nadchodzący nowy rok jednocześnie budzi ekscytację na coś nowego, ale może być również przyczyną spadku energii i nastroju.

Bardzo ważnym elementem procesu planowania jest dla mnie podsumowanie minionego roku. Jest to moment, w którym można zweryfikować ścieżkę naszego rozwoju osobistego - sprawdzić, czy idziemy w dobrym kierunku. Jest to niezwykle ważne również z innego względu: celebrowanie swoich osiągnięć prowadzące do poczucia satysfakcji i budowania pewności siebie. Nie robiąc takich podsumowań, możesz pracować, w kółko robić to samo i nawet nie wiedzieć, czy to wszystko, co robisz ma sens… W chwili, kiedy wszystko przelejesz na kartkę, nagle okaże się, że wiele rzeczy umknęło wcześniej Twojej uwadze.

Zatrzymaj się więc na chwilę - to jest właśnie ten czas! Zaparz herbatę, usiądź wygodnie na kanapie, weź kartkę i długopis. Przeanalizuj to, co spotkało Cię w tym roku.

Chciałabym Ci dzisiaj pokazać w jaki sposób ja robię podsumowania i plany na następny rok.

Przygotowałam dla Ciebie darmowe szablony do druku, z których możesz skorzystać! Poprowadzą Cię przez cały proces.
1. Zacznij od podsumowania!


 • Wypisz wszystkie cele, które udało Ci się zrealizować. Nawet te najmniejsze! Wszystko się liczy. Jeśli braknie Ci miejsca, masz jeszcze z tyłu pustą stronę. Jeśli masz listę celów z zeszłego roku, na pewno w tym momencie bardzo się przyda.
 • Zanotuj nowe umiejętności nabyte w tym roku.
 • Jeśli prowadzisz tracker dobrych nawyków, możesz zanotować które nawyki z powodzeniem udało Ci się wprowadzić do porządku dziennego. ( przeczytaj tutaj o trackerze nawyków)
 • Najważniejsze wydarzenia tego roku – nie muszą to być same pozytywne rzeczy. Ważne, aby zanotować przełomowe daty, które miały wpływ na Twoje życie.
 • Jakie miejsca udało Ci się odwiedzić w tym roku?
 • Słowo lub hasło tego roku – o co chodzi? Z czym najbardziej będzie kojarzył Ci się ten rok? Na jakie hasło po kilku latach przypomnisz sobie, że to właśnie chodziło o ten rok?

2. Kiedy podsumowanie masz za sobą, możesz na nie spojrzeć jeszcze raz i z tyłu strony dopisać swoją ogólną ocenę tego roku.

3. Pora na planowanie nowego roku. 


Ta część z pewnością jest o wiele trudniejsza. Łatwiej wypisać w podsumowaniu fakty, które po prostu się wydarzyły.

Nie wiesz, w jaki sposób w ogóle się za to zabrać?

Pokażę Ci mój schemat tego procesu. Może okaże się on dla Ciebie pomocny.
Pierwsza strona przypomina podsumowanie minionego roku, ale dotyczy rzeczy, które dopiero się wydarzą.

 • Wypisz 3 najważniejsze rzeczy do zrealizowania w tym roku. Możesz podzielić przeznaczone miejsce na dwie kolumny i podzielić na kategorie: praca oraz życie osobiste.Wtedy wypisz po 3 cele do każdej kategorii.
 • Czego chcesz się nauczyć w nowym roku? Z pewnością jest taka umiejętność, która mogłaby usprawnić coś w Twoim życiu lub po prostu sprawić Ci przyjemność? Zapisz to. Rozwój osobisty jest bardzo ważną częścia naszego życia i inwestycje w tym kierunku zawsze zwracają się kilkukrotnie!
 • Jeśli jeszcze nie prowadzisz trackera dobrych nawyków, to najwyższa pora go wprowadzić! Nigdy nie jest tak, że jesteśmy doskonali i nie ma nad czym pracować. Sprawdź tutaj mój artykuł, w którym wypisałam 70 przykładowych dobrych nawyków do Twojego trackera.
 • Co jest Twoją motywacją? Ważne, aby zapisać po co to wszystko robisz? Jaki sens ma Twoje działanie? Może być to motywacja w postaci dóbr materialnych, określonego celu finansowego? Musisz ocenić samodzielnie.
 • Miejsca, które chcesz odwiedzić w tym roku - zawsze znajdzie się jakaś destynacja, za którą tęsknimy lub miejsce, w którym jeszcze nie byliśmy.
 • Hasło na ten rok – powinno dotyczyć punktu pierwszego, który dotyczył najważniejszych celów na ten rok. To hasło powinno również prowadzić Cię do Twojej motywacji. Na to słowo powinny Ci się przypomnieć wszystkie punkty z tego szablonu, po co to wszystko robisz.

Jest jeszcze druga, uzupełniająca strona do tego szablonu. Pozwoli Ci bardziej szczegółowo opracować działanie prowadzące do realizacji Twoich celów.
Strona podzielona jest na 4 kolumny.

Pierwsza z nich to dziedzina. Dziedzina Twojego życia, nad którą chcesz popracować : rodzina, przyjaciele, zwierzęta, zdrowie, życie osobiste, relacje damsko-męskie, zarobki, finanse, budżet domowy, oszczędności, podróże, zdrowie psychiczne, nauka, praca, wolontariat, media społecznościowe ... i tak bez końca. Specjalnie nie projektowałam szablonu z wypisanymi dziedzinami. Każdy z nas jest inny. Każdy kładzie nacisk na inną sferę swojego życia. Każdy ma inne priorytety. Wypisz dziedziny, które mają dla Ciebie największe znaczenie.

Druga kolumna to cel. Czyli jakie cele masz do zrealizowania w obrębie konkretnej dziedziny. Czyli np. co muszę poprawić (cel) jeśli chodzi o moje zdrowie (dziedzina). Wypisz tyle podpunktów, ile chcesz. Tutaj już nie ma ograniczenia. Byle nie za dużo! Aby to wszystko Cię nie przytłoczyło!

Trzecia kolumn to działanie. Czyli co musze zrobić (działanie), aby zrealizować cel w konkretnej dziedzinie.

Czwarta kolumna służy do śledzenia Twoich postępów. Jeśli zaczynasz pracę nad danym celem, zaznacz okienko : „wdrożone”. Jeśli udało Ci się zrealizować cel, zaznaczasz : „zrealizowane”. Jeśli z jakiegoś powodu nie udało Ci się zacząć albo dokończyć procesu realizacji celu, zaznacz „innym razem” – możesz przenieść taki cel na następny rok.

Zobacz, jak wygląda przykład:

4. Teraz przenieś i zaplanuj realizację działań z powyższej strony w Twoim planerze na kolejny rok.
Jeśli jeszcze nie  masz odpowiedniego, może znajdziesz coś dla siebie wśród:

I co? Nie jest to chyba aż tak skomplikowane, jak Ci się wydawało na początku. To teraz wydrukuj szablony i do dzieła! Powodzenia!


A może masz jakieś pytanie?


Zapraszam również na moje media społecznościowe:Brak komentarzy